Monday, September 12, 2022
HomePersonal FinanceCrystal's $99 Kroger Grocery Buying Journey

Crystal’s $99 Kroger Grocery Buying Journey


For those who’re new right here, I apply the Purchase Forward Precept — which implies that what we purchase every week is commonly for future weeks. We top off on one of the best offers and markdowns every week and that implies that we then have quite a lot of gadgets from earlier buying journeys to make use of to plan a menu from.

With the rise in grocery costs, I’ve determined to boost our grocery finances to $100 per week as a result of I’ve not been having sufficient wiggle room to top off like I’d wish to. This quantity will nonetheless problem me to be inventive whereas additionally giving me sufficient respiratory room to top off and proceed to apply the Purchase Forward Precept.

Along with working towards the Purchase Forward Precept, I Reverse Meal Plan. Which means that I plan primarily based upon what we now have available plus what good gross sales/markdowns I discovered on the shops. (Learn extra about Reverse Meal-Planning right here.)

{Comply with me on Instagram tales for real-time movies on what I’m shopping for should you don’t wish to have to attend for me to get the publish written up for the weblog!}

Right here’s what I purchased for $99.78 at Kroger this week…

I used to be excited to search out so many meat and bread markdowns. I stick these within the freezer to make use of for future weeks.

And I lastly discovered a hen deal!! It looks like markdowns and gross sales on hen have been so few and much between, so I used to be thrilled to search out three huge packages marked down!

This was a reasonably whole lot on bacon! I purchase it and freeze it to make use of for breakfast for dinner nights.

The youngsters requested for cereal and I not solely picked up the massive packing containers of Kellogg’s cereal on sale for $1.79/field this week (plus, you will get a free guide from Kellogg’s for every field you purchase!) and I discovered Cascadian Farms cereal marked all the way down to $0.99/field!

Kierstyn loves grapes, so I all the time purchase some when they’re $0.99/pound.

Are you able to imagine all of these produce markdowns?? I haven’t seen this many in month and months!

Mandarin oranges are on sale for $3.49 for a 3-lb. bag with the digital coupon!

My buying helper! 🙂



RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments